שאור בן חודשיים

איך מכינים שאור? איך מטפלים בו? מה עושים אם הוא מריח לא טוב? כל זאת ועוד בפורום השאור של "הנחתום".

שאור בן חודשיים

הודעהעל ידי avi_40 ב ו', 08 מרץ, 9:17 pm

שלום,
יש לי שאור בן חודשיים פלוס. כבר מספר שבועות שאני מנסה להכין ממנו לחם תוך שילוב עם 1/4 כפית שמרים יבשים (במקום כפית במתכון המקורי המבוסס רק על שמרים). הלחמים שניסיתי עד כה לא הצליחו לתפוח, וזאת למרות שאני 'מתחזק' אחת לשבוע את השאור לפי ההוראות, ולמרות שהשאור נראה טוב, עם בועות וכו'.
ניסיתי הרבה פעמים ובכל פעם מתקבל לחם כבד ועוגתי, שלא תמיד ניתן לאכלו.
האם לאחר חודשיים לא ראוי היה שהשאור יוכל להתפיח כנדרש? האם יתכן שמשהו לא תקין בשאור או שאולי צריך להמשיך עם תוספת שמרים ובכמות גדולה יותר?
לחילופין, האם צריך להוסיף משהו לשאור בכדי שיהיה יותר יעיל?
כיוון שזו היכרות ראשונה שלי עם שאור, איני בטוח כיצד לשפוט את ביצועיו בשלב זה, ולמעשה אני קרוב להחלטה לוותר עליו ולחזור לעבוד עם מתכוני שמרים מהאתר, שתמיד יצאו נהדרים.
תודה, אבי
avi_40
אופה מתחיל

Re: שאור בן חודשיים

הודעהעל ידי שלומי ב ש', 09 מרץ, 10:15 am

בהחלט ייתכן שהשאור שלך עדיין לא "מפותח" מספיק. אני ממליץ לנסות את המתכון ללחם שאור לבן, שלא "יאתגר" מדי את השמרים שבעיסה.
שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל-פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְּרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ קוהלת י"א, א'-ב'
שלומי
מנהל האתר

הודעהעל ידי avi_40 ב א', 10 מרץ, 10:12 pm

תודה על המענה המהיר. בהחלט אנסה את המתכון ואדווח. תודה!
avi_40
אופה מתחיל

הודעהעל ידי avi_40 ב ב', 18 מרץ, 7:28 pm

שלום,
ניסיתי את מתכונך ללחם שאור לבן, וקיבלתי לחם מצוין, עם תפיחה מרשימה (הוספתי כרבע כפית שמרים יבשים לחיזוק). לדעתי, ההבדל העיקרי בין מתכון זה למתכונים שניסיתי ולא צלחתי הוא שימוש במחמצת למשך לילה שלם, דבר שלא ניסיתי עד כה במתכוני לחם שאור (פשוט הייתי מחליף את השמרים בכמות שאור חלופית).

שאלה נוספת להבהרה: האם יש טעם להשאיר את שכבת הנוזל הכהלי שמצטברת משבוע לשבוע על גבי השאור ולערבבה בשאור, או לשפוך אותה בכל שבוע מחדש?

תודה רבה! אבי
avi_40
אופה מתחיל

הודעהעל ידי שלומי ב ב', 18 מרץ, 7:47 pm

שמח לשמוע שהלחם הצליח.
לגבי הנוזל - לא משנה מה תעשה - אפשר לערבב ואפשר לשפוך...
שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל-פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְּרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ קוהלת י"א, א'-ב'
שלומי
מנהל האתר

הודעהעל ידי avi_40 ב ג', 16 אפריל, 9:14 pm

שוב שלום,
השאור שלי כבר בן 3 חודשים פלוס. השבוע ניסיתי מתכון מהאתר ובמקרה שכחתי להוסיף רבע כפית שמרים לחיזוק כבד״כ.
הבצק לא תפח כלל. חיפשתי בפורום שיטה לחזק את השאור ומצאתי הנחיות לחיזוק באמצעות כוס קמח שיפון ואח״כ האכלה עם קמח לבן. אני מניח שהשיפון משמש להזנה איכותית של התרבית ושאלתי היא האם כדאי אולי להשתמש בקמח השיפון גם להאכלה שבועית של השאור במקום בקמח לבן? האם הדבר ישפר את סיכויי ההצלחה? האם שאור שיפון יעיל יותר משאור קמח לבן?
תודה, אבי
avi_40
אופה מתחיל

הודעהעל ידי שלומי ב ד', 17 אפריל, 8:14 am

אבי שלום,

אני לא ממליץ להאכיל רק בשיפון, מאחר ותקבל שאור חמוץ מאוד ומועד לקלקול.
הסיבה לשימוש בקמח שיפון מלא ל"חיזוק" שאור (או כבסיס לשאור חדש) היא העובדה שבקמח זה ישנם שמרי בר רבים יחסית. מצד שני, כאמור, השיפון גורם להחמצה מהירה יחסית של השאור. אגב, שמעתי בעבר (ממיקרוביולוג שמתמחה בגידול דגנים) שרק שאור על בסיס שיפון מתאים ללחמים המכילים אחוז גבוה של קמח שיפון, בשל קיומם של אנזימים מסוימים בקמח.
מקווה שעזרתי...
שלומי
מנהל האתר

הודעהעל ידי avi_40 ב ש', 27 אפריל, 1:19 pm

השאור החדש (זה שעבר טיפול בקמח שיפון) יצא נהדר. חי ופעיל.
הכנתי לחם שיפון ואגוזים מהמתכון שבאתר ויצא נהדר ללא טיפת שמרים.
תודה רבה על העצות וההדרכות המועילות (והמתכונים המצוינים)
אבי
avi_40
אופה מתחיל

הודעהעל ידי שלומי ב ש', 27 אפריל, 6:00 pm

avi_40 כתב:השאור החדש (זה שעבר טיפול בקמח שיפון) יצא נהדר. חי ופעיל.
הכנתי לחם שיפון ואגוזים מהמתכון שבאתר ויצא נהדר ללא טיפת שמרים.
תודה רבה על העצות וההדרכות המועילות (והמתכונים המצוינים)
אבי

:D
שלומי
מנהל האתר

חזור אל שאור

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד