לחם רוזמרין

לחמים המבוססים על שמרים טבעיים או על בצק מקדים.

לחם רוזמרין

הודעהעל ידי Guy ב ה', 09 אוקטובר, 11:08 am

לפני כמה חודשים התחלתי להכין לחמי רוזמרין שיוצאים טעימים מאד. בדרך כלל רואים רוזמרין בפוקצ'ות ופחות בלחמים. למעשה שהתחלתי לא מצאתי אף מתכון טוב ללחם עם רוזמרין ולכן אני מפרסם את המסקנות שלי.

דבר ראשון צריך מתכון ללחם פשוט. המתכון הבסיסי של הלחם שאני משתמש בו הוא:
1. 630 גרם קמח כפרי
2. 360 גרם מים
3. 50 גרם שמן זית
4. כפית מלח

כאשר 140 גרם קמח ו-180 גרם מים מגיעים מהשאור (320 גרם שאור לפי המתכון של שלומי, בערך כוס). כאמור כל מתכון אחר ללחם פשוט יעבוד, גם אפשר לשחק עם הקמחים השונים בשביל לעשות לחם לבן.

האתגר המרכזי הוא למצות את הטעם של הרוזמרין. הוספה של עלי רוזמרין לבצק כמו שהם לא מניבה תוצאה טובה. עד כה מצאתי שתי שיטות שעובדות:
השיטה הראשונה: להשרות עלי רוזמרין בשמן זית במשך תקופה ארוכה ואז להשתמש בשמן זית הזה במתכון (ולהוסיף עלי רוזמרין לבצק בשביל היופי). מהניסיון שלי זאת הדרך הטובה ביותר למצות את הטעם. כמות קטנה של רוזמרין (ענף קטן) נותן המון טעם אם משרים אותו מספיק זמן (שבועיים וצפונה). חשוב להקפיד על כך שהשמן יכסה בזמן ההשריה את הרוזמרין לגמרי. אחרת, הרוזמרין מחוץ לשמן יעלה עובש ומהר וכל ההשקעה תזרק לפח.

השיטה השניה היא פשוטה ומהירה יותר ובגלל זה אני משתמש בה יותר. לוקחים כ-4 ענפים בינוניים של רוזמרין (יוצא כ-7-9 גרם עלים) וחולטים אותם במים רותחים (אותם מים שנוסיף לבצק). חשוב לתת למים להתקרר לפני שמוסיפים אותם לבצק. גם פה את העלים החלוטים אני מוסיף ללחם.

שתי השיטות ממצות בצורה טובה את הטעם של הרוזמרין ואת ריחו ומפזרות אותו באופן אחיד בבצק.

אם למישהו אחר יש ניסיון וטיפים ללחם רוזמרין אשמח לשמוע.
Guy
אופה מתחיל

Re: לחם רוזמרין

הודעהעל ידי שלומי ב ו', 10 אוקטובר, 7:03 am

תודה רבה! :P

אופה איטלקי שפגשתי טוען שהשימוש במים שבושלו בהם עשבי תיבול (הוא השתמש ברוזמרין כדוגמה) משפר את טעמו ומרקמו של הלחם.

ההסהר שנתן היה שמי התבלינים הם אלקליים, וסייעים באיזון החומציות שבשאור.
שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל-פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְּרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ קוהלת י"א, א'-ב'
שלומי
מנהל האתר

חזור אל מחמצות ושאור

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד