לחם חורף כפרי

לחם חורף כפרי

מתכון ללחם טעים, הכולל שניים מסימני החורף: תפוז ואגוזי פקאן. עיסת השיפון שבלחם מעשירה את טעמו ומעניקה לו ניחוח מיוחד.

מתכון ללחם חורף כפרי עם אגוזי פקאן

מתכון ללחם חורף כפרי עם אגוזי פקאן
מתכון ללחם חורף כפרי עם אגוזי פקאן

 

המצרכים

לביגה:

לעיסת השיפון:

לבצק:

הוראות הכנה

מכינים את הביגה ואת עיסת השיפון: בערב שלפני הכנת הלחם, מערבבים בקערה קטנה את קמח הלחם ואת השמרים. מוסיפים את המים ומערבבים, עד שמתקבל מעין כדור בצק דביק. מכסים את הקערה בניילון נצמד ומניחים בטמפרטורת החדר עד למחרת, או לפחות שמונה שעות.

בקערה קטנה נפרדת, מערבבים את קמח השיפון והמים עד לקבלת עיסה אחידה. מכסים בניילון נצמד ומניחים בטמפרטורת החדר, יחד עם הביגה.

מכינים את הבצק: שופכים לקערה גדולה את המים, את מיץ התפוזים ואת הסוכר ומערבבים היטב. מוסיפים את השמרים ומערבבים שוב, עד שהם נמסים.

מערבבים בקערה נפרדת את הקמח הכפרי ואת המלח, ומנפים אותם אל הקערה עם הנוזלים. מוסיפים את הביגה ואת עיסת השיפון, בחתיכות קטנות, ומערבבים היטב, עד לקבלת עיסה אחידה ודביקה. מפזרים את אגוזי הפקאן על העיסה ולשים מעט, עד שהם נטמעים בבצק. מכסים את הקערה בשקית ניילון גדולה ומניחים למשך עשר דקות.

מתכון ללחם חורף כפרי עם אגוזי פקאן

בתום הזמן, מסירים את השקית מהקערה מותחים את אחת מקצוות הבצק ו"מקפלים" אותה על מרכז הבצק. מבצעים את הפעולה עוד כעשר פעמים, עם חלקים שונים של הבצק, עד שמתקבל מעין כדור. מכסים בשקית ומניחים לעשר דקות נוספות. חוזרים על הפעולה וההמתנה עוד פעמיים. בכל פעם, הבצק אמור להיות מוצק וגמיש יותר, ופחות דביק. אחרי ה"קיפול" האחרון, מכסים את הקערה עם הבצק בשקית הניילון, או בניילון נצמד, ומניחים לתפיחה למשך כשעה וחצי, או עד שהבצק מכפיל את נפחו.

מתכון ללחם חורף כפרי עם אגוזי פקאן

בתום התפיחה, מוציאים את הבצק מהקערה אל משטח מקומח קלות. לשים מעט את הבצק, להוצאת האוויר מתוכו, וחוצים אותו לשני חלקים שווים. לוקחים את אחת מפיסות הבצק ומעצבים, בעזרת כף היד, למעין אליפסה עבה. מגלגלים את הבצק לצורת כיכר מאורכת ומניחים אותו על הצד שבו ה"תפר" בבצק. מעצבים את הכיכר השנייה באותו האופן.
מושחים את הכיכרות במעט מים, ומגלגלים בקמח לבן, עד שהם מצופים היטב. מניחים את הכיכרות על מרדה, או תבנית, המכוסה בנייר אפייה, כשצד התפר כלי מטה. מכסים במגבת לחה ומניחים לתפיחה שנייה, למשך כשעה.

מחממים תנור לחום של 220 מעלות ומניחים במרכזו רשת עם אבן אפייה ובתחתיתו תבנית ריקה. בתום התפיחה השנייה, חורצים בעזרת סכין חדה שלושה חריצים אלכסוניים על כל כיכר. מכניסים את הבצק לתנור ויוצקים מיד כוס מים קרים על התבנית שבתחתית התנור.

מתכון ללחם חורף כפרי עם אגוזי פקאן
אופים במשך כארבעים דקות, עד שהלחם מקבל גוון שחום. אם חלקו העליון של הלחם משחים מהר מדי, מניחים עליו רדיד אלומיניום.

מוציאים את הכיכרות מהתנור ומצננים על רשת, למשך כעשרים דקות.

מתכון ללחם חורף כפרי עם אגוזי פקאן

בתאבון!